Czy inne organizacje pozarządowe, nie będące organizacjami reprezentatywnymi w rozumieniu ustawy o Dialogu Społecznym, mogą zgłaszać swoje problemy i brać udział w pracach WRDS ?
Zgodnie z treścią art. 44:
- WRDS może rozpatrywać sprawy społeczne lub gospodarcze powodujące konflikty między pracodawcami i pracownikami, jeżeli uzna te sprawy za istotne dla zachowania pokoju społecznego.
- Sprawy, o których mowa w ust. 1, mogą być na piśmie przedstawiane WRDS przez każdą z jej stron, związki zawodowe i organizacje pracodawców niewchodzące w skład WRDS, organy administracji publicznej oraz strony, których konflikt dotyczy.
Oznacza to, że jeżeli w Państwa miejscu pracy odbywa się jakiś istotny konflikt, warto zgłosić sprawę do związku zawodowego, lub organizacji pracodawców, która z kolei zgłosi temat do WRDS.
Z kolei zgodnie z Regulaminem K-P WRDS:
§ 5. WRDS może zapraszać do udziału w posiedzeniach członków WRDS Ministrów, posłów na Sejm RP i senatorów oraz przedstawicieli powiatów i gmin z terenu województwa, w tym przedstawicieli administracji samorządowej, organizacji społecznych i zawodowych, związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz innych podmiotów w zależności od tematyki obrad.
§ 6. Członkowie WRDS, Prezydium i zespołów roboczych mogą korzystać na posiedzeniach WRDS, Prezydium i zespołu z pomocy zaproszonych przez siebie doradców na niniejszych zasadach:
1) każda z reprezentatywnych organizacji może zaprosić nie więcej niż dwóch doradców;
2) każda z reprezentatywnych organizacji ma obowiązek zgłosić obecność doradców najpóźniej trzy dni przed posiedzeniem.