Kolejne konsultacje Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020

We wtorek 19 listopada w Urzędzie Wojewódzkim dyrektorzy kluczowych departamentów Urzędu Marszałkowskiego przedstawili dotychczasowych kształt nowotworzonego Kujawsko-Pomorskiego Programu Operacyjnego 2014-2020. W najbliższym okresie programowania nasze województwo może zagospodarować aż 1 706 500 00 ? podzielone na 15 Osi działania. Całą dostępną alokację państwo podzieliło w proporcji 60% środków dla województw, 40% środków na projekty krajowe.
Podczas konsultacji najsilniej słychać było głos pracodawców, którzy z ogromnym zaangażowaniem brali udział w poprzednich spotkaniach grup konsultujących projekt i opracowali kompleksowy zestaw pytań i zastrzeżeń do przedstawianych kwestii.
Z punktu widzenia Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan, kluczowymi Osiami będą te, w ramach których o dofinansowanie będą mogli ubiegać się pracodawcy i ich organizacje. Będą to Osie:
Oś priorytetowa 1 Budowa innowacyjności regionu poprzez działalność B+R przedsiębiorstw, na którą przeznaczono prawie 79 ?.
W ramach tej Osi przedsiębiorcy będą mogli uzyskać środki na wdrażanie technologii i badania związane z rozwojem firmy. Środki Osi 1 będą przeznaczone także na budowanie klastrów zrzeszająych firmy działające w ramach tzw. inteligentnych specjalizacji. Nie wiadomo jednak na razie, które dziedziny gospodarki miałyby w kujawsko-pomorskim uzyskać ten status, gdyż samo pojęcie nie zostało jeszcze precyzyjnie zdefiniowane.
Oś priorytetowa 3 Wzmocnienie konkurencyjności gospodarki regionu została podzielona na 4 główne działania: – promowanie przedsiębiorczości, w szczególności poprzez ułatwianie gospodarczego wykorzystywania nowych pomysłów oraz wspieranie tworzenia nowych firm; – opracowywanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP, w szczególności w celu internacjonalizacji; – wspieranie tworzenia i rozszerzania zaawansowanych zdolności w zakresie rozwoju produktów i usług; – wspieranie zdolności MŚP do udziału w procesach wzrostu i innowacji.
W ramach tej Osi o dofinansowanie ubiegać się będą mogły również instytucje otoczenia biznesu (ponownie brak definicji) oraz klastry. Sformułowanie o klastrach wzbudziło jednak kontrowersje wśród zebranych, ze względu na zbyt wąskie ujęcie. Klastry są dopiero tworzone, w kujawsko-pomorskim sprawnie działa zaledwie jeden, wnioskowano więc, by dofinansowania służyły pobudzaniu tworzenia klastrów, nie zaś wyłącznie istniejącym już organizacjom.
W ramach Osi priorytetowej 7 – Spójność wewnętrzna i dostępność zewnętrzna regionu – część środków przeznaczona zostanie na rozbudowę dróg wodnych w regionie.
Oś priorytetowa 8 Aktywni na rynku pracy EFS, na którą przeznaczono aż 112 mln ? zakłada również bezzwrotne dotacje dla osób zakładających własną działalność gospodarczą, mimo że pierwotnie zakładano by w okresie 2014-2020 udostępnić wyłącznie preferencyjne pożyczki.
Poza standardowymi działaniami wspierającymi osoby zwolnione i długotrwale bezrobotne, działania skierowane będą także do osób poniżej 30 r.ż., wśród których bezrobocie jest ostatnio rekordowo wysokie i do seniorów (działanie Aktywne i zdrowe starzenie się na rynku pracy).