Nowy instrument rynku pracy – Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu poinformował o utworzeniu nowego instrumentu rynku pracy, jakim jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Ze środków Funduszu pracodawcy będą mogli, między innymi, finansować podnoszenie kwalifikacyji pracowników 45+. Dysponentami środków są powiatowe urzędy pracy, a o przyznaniu dofinansowania decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Poniżej szczegóły:
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) dofinansuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników w wieku 45+. Powiatowe urzędy pracy z województwa kujawsko – pomorskiego otrzymały na ten cel blisko 1,5 mln zł.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to nowy instrument, który wprowadza znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ma on wspierać pracodawców w kształceniu osób pracujących. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań rynku pracy. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
Kto może skorzystać ze środków KFS?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także, czy jest to praca na pełen czy część etatu. Ponadto – pracodawca jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy.
Środki KFS można przeznaczyć na:
1. Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ze środków KFS.
2. Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
3. Egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
4. Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
5. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Tematyka szkoleń, które odbędą pracownicy, nie jest odgórnie narzucona i decyduje o niej sam pracodawca.
Wysokość dofinansowania z KFS:
- Pracodawca, który zatrudnia 10 i więcej pracowników może otrzymać 80% dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego. Z własnych środków pokryje 20% kosztów.
- Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników może otrzymać 100% dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego.
Maksymalna wartość dofinansowania to 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (obecnie to kwota 11 685 zł).
Gdzie składać wnioski ?
Wnioski należy składać do powiatowego urzędu pracy (pup) właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Wnioski dostępne są na stronach internetowych pup lub w ich siedzibach. Liczy się kolejność składania wniosków.
Szczegółowych informacji udzielają:
- pracownicy powiatowych urzędów pracy województwa kujawsko – pomorskiego
- pracownicy Punktu Informacji i Promocji WUP w Toruniu
ul. Szosa Chełmińska 30 (pokój 507), 87-100 Toruń,
tel. (56) 639 39 39, e-mail: promocjaefs@wup.torun
Informacje na temat KFS dostępne są również na stronie: www.wup.torun.pl oraz na stronach internetowych wszystkich powiatowych urzędów pracy.