Aktualności

O podwyższeniu wieku emerytalnego w Komisji Trójstronnej

Zdania w sprawie planowanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego są bardzo podzielone. Związkowcy zdecydowanie protestują, pracodawcy popierają, argumentując, że to metoda ratowania systemu emerytalnego. Rząd zapowiada, że ustawę wprowadzi bez względu na protesty społeczne. Starcie poglądów stron dialogu nastąpi na forum Komisji Trójstronnej.

W sprawie podniesienia wieku emerytalnego związkowcy mówią jednym głosem: nie zgadzają się. OPZZ uchwałą Prezydium powołał Ogólnopolski Związek Protestacyjny OPZZ, którego celem jest zablokowanie rządowej propozycji. Z kolei NSZZ „Solidarność” zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w konfliktowej sprawie. Władze związku informuja, że już ponad 1,1 mln osób poparło podpisem żądanie. Swoje stanowisko uzasadniają zagrożeniem podniesienia bezrobocia wśród młodych osób i wzrostem liczby beneficjentów zasiłków z pomocy społecznej. Podobne zdanie prezentuje Forum Związków Zawodowych.

Z kolei ekspert PKPP Lewiatan, Jeremi Mordasewicz jest entuzjastą rządowych propozycji. Według niego podniesienie wieku emerytalnego doprowadzi do zmiany niekorzystnej relacji pomiędzy długością pracy, a długością pobierania emerytury. Podczas gdy pracujemy średnio około 35 lat, świadczenie pobieramy przez kolejne 20. To sprawia, że system jest niewydolny i generuje 70 mln zł deficytu. Aby podnieść wysokość emerytur i sprawić, że system będzie rentowny, relacja pomiędzy liczbą lat pracy, a pobierania emerytury powinna wynosić 45 i 15.

Najbliższe posiedzenie Prezydium Komisji Trójstronnej ma się odbyć 10 lutego, z nowym przewodniczącym Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i prawdopodobnie wtedy dowiemy się jakie sa plany pracy Komisji na najbliższy rok. Jednak jak podkreślają wszystkie strony dialogu społecznego: problem podniesienia wieku emerytalnego powinien być najważniejszym tematem dla prac Komisji.