Aktualności

Strategia rozwoju konsultowana przede wszystkim z przedsiębiorcami

Taka deklaracja padła wczoraj z ust Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego podczas konferencji otwierające prace nad Strategią rozwoju regionalnego. Nie zabrakło również komentarzy na temat metropolii w naszym regionie i konfiguracji w jakich mogłaby ona zostać utworzona. Wydaje się, że wciąż jest to najpoważniejszy problem przy tworzeniu jakichkolwiek założeń w rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego.

Konferencja miała na celu wprowadzenie uczestników w plan prac dotyczących uchwalenia nowej Strategii rozwoju regionalnego. Jak podkreślił Marszałek Całbecki, obecna jest już zdezaktualizowana, a w świetle dynamicznych, globalnych zmian, powinniśmy postawić na nowe priorytety. Wśród nich wskazał przede wszystkim innowacyjność, która, mimo istnienia na terenie województwa silnych ośrodków uniwersyteckich, wciąż jest na słabym poziomie. W tym celu Strategia będzie konsultowana przede wszystkim z przedsiębiorcami i pracodawcami.

Prof. Hanna Godlewska-Majkowska z SGH w swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęciła demografii województwa oraz jego silnej pozycji jeśli chodzi o potencjał inwestycyjny na mapie Polski. Podkreśliła jednak, że obszary, w których przedsiębiorcy najchętniej lokują zakłady to te, usytuowane w pobliżu autostrad, a więc w ten czynnik rozwoju region powinien zainwestować.

W jaki sposób mieszkańcy województwa będą mogli zabrać głos przy tworzeniu dokumentu?

O przedstawienie swojej wizji regionu za 20 lat apelował Marszałek Całbecki. W tym celu przekazał samorządowcom skrzynki z pleksiglasu, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać swoje propozycje. Uruchomiono także specjalny adres mailowy, na który można nadsyłać pomysły strategia@kujawsko-pomorskie.pl

Bodajże najważniejszą częścią wczorajszego spotkania były rozmowy, które odbyły się w Urzędzie Marszałkowskim przed konferencją. Uczestniczyli w nim parlamentarzyści z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy dyskutowali na temat przyszłej metropolii. Jak można się domyślić, zgody nie było, pojawiła się nawet nowa wizja, którą sprecyzowała posłanka Anna Sobecka. Postulowała ona utworzenie metropolii bez Bydgoszczy, z Toruniem na czele i Inowrocławiem, Włocławkiem i Grudziądzem. Dominował jednak konflikt pomiędzy duopolem, a stolicą w Bydgoszczy. Spotkanie po raz kolejny pokazało, że trudno dyskutować nad strategią dla całego województwa, gdy nie ma porozumienia w tak kluczowej kwestii, jak stworzenie obszaru metropolitalnego, nie tylko między parlamentarzystami z różnych partii, ale także różnych miast.

Jak zapowiadają władze samorządowe, konferencja jest pierwszym z serii spotkań, które mają się odbyć w ciągu półtora roku i doprowadzić do uchwalenia spójnej Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego.