Aktualności

Za nami kolejne posiedzenie WRDS

22 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Pierwszym poruszonym na spotkaniu tematem było przyjęcie stanowiska w sprawie konfliktu pomiędzy organem prowadzącym bydgoskie szkoły, a więc Miastem Bydgoszcz a związkami zawodowymi. Stanowisko, dotyczące umożliwienia przez władze miasta Bydgoszcz opiniowania arkuszy organizacyjnych przez organizacje związkowe wypracował, podczas ostatniego spotkania, Zespół ds. Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przebieg posiedzenia zespołu zreferował, w imieniu przewodniczącego Kowalika Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych. Z wypowiedzi S. Wittkowicza wynikało, że strony nie doszły do porozumienia. Stanowisko, które zespół zaproponował Radzie spotkało się ze sprzeciwem ze strony pracodawców, ze względu na ostry charakter i jednoznaczne wskazanie miasta jako winnego konfliktu. Podniesiono argument, że rolą WRDS nie jest zaognianie sytuacji, a próba rozwiązania sporu. W związku z tym skierowano sprawę z powrotem do Zespołu.

Drugi temat, którym zajęła się Rada to relacja Zespołu ds. Ochrony zdrowia ze spotkania, które odbyło się w związku z wejściem w życie ustawy dot. sieci szpitali i spodziewanym uchwaleniem aktów wykonawczych. Zespół podjął stanowisko, oceniając, że dysponuje wciąż zbyt małą ilością aktów wykonawczych, by dokonać oceny szans i zagrożeń. Tradycyjnie, zaniepokojenie wzbudził sposób finansowania placówek ochrony zdrowia. WRDs potraktowała stanowisko Zespołu jako informacyjne. Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia przedstawiła Dyrektor Elżbieta Kasprowicz z Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ.

Jednogłośnie przyjęto Uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przygotowanego przez Biuro Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego za rok 2016.